خانه / اخلاقی / خودسازی در کلام آیت الله حسینی زنجانی

خودسازی در کلام آیت الله حسینی زنجانی

 

(به بهانه ارتحال حضرت آیت الله العظمی حاج سید عزالدین حسینی زنجانی (

پاسخ مرجع عالی قدر شیعه حضرت آیت الله العظمی حاج سید عزالدین حسینی زنجانی به سوالات برخی از جوانان در خصوص سلوک عرفانی و ذکر

سوال ۱٫

حضرت عالی مداومت بر چه ذکری را توصیه می کنید؟

مهم ترین و برترین ذکر ذکری است که خود خداوند و ملائکه اش بر آن ذکر مواظبت و مداومت دارند:” ان الله و ملائکته یصلون علی النبی یا ایها الذین امنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما” ، بهتر است در روز جمعه اقلا هزار مرتبه و در دیگر روزها هر قدر که می توانید به نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم صلوات بفرستید.

 سوال ۲٫

به نظر حضرت عالی ما چگونه به سیر و سلوک بپردازیم.آیا حتما باید استادی در این راه داشته باشیم و یا باید اعمال خاصی را انجام دهیم؟ لطفا ما را در طی طریق عرفان و معنویت راهنمایی کنید.

اگر به آنچه در شریعت مقدس به عنوان واجبات وارد شده عمل کنید و محرمات را ترک کنید به هیچ چیز دیگری احتیاج ندارید و همین کافی است.احکام را از مجتهد جامع الشرایط اخذ کنید و با دقت عمل کنید.  اگر نشاط داشتید برخی از مستحبات را نیز انجام دهید .در بین مستحبات نافله های یومیه و مخصوصا نماز شب بسیار مهم است، اگر چنانچه توانستید یک ساعت مانده به اذان صبح برخیزید و نماز شب و دعا بخوانید.و یکی از چیزهایی که بسیار مهم است ضبط لسان است. بر زبانتان تسلط داشته باشید و از غیبت و دیگر گناهان و حتی از سخنان لغو پرهیز کنید. در حدیث قدسی آمده است که :” اگر مبتلا شدی به ضیق معاش یا بعضی گرفتاری های دیگر و خود را بی نشاط و افسرده و پژمرده دیدی بدان که سخن بی جا گفته ای”.

 

جهت دانلود این مطلب به صورت منظم جهت نصب در تابلوی اعلانات اینجا را کلیک نمایید

 

همچنین ببینید

نماینده ای مثل مدرس …

  حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه )می فرمایند: سعى کنید مثل مرحوم مدرس را ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =

**منبرک**